Karaköy Gezilecek Yerler

Her sokağı tarih kokan, İstanbul'un en kozmopolit semtlerinden biri: Karaköy

Karaköy Gezilecek Yerler Beyoğlu Karaköy'de görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Galata Kulesi: Bizans döneminde fener kulesi olarak inşa edilen yapı Cenevizliler tarafından yeniden inşa edilmiştir. Osmanlılar döneminde yangın kulesi olarak kullanılan Galata Kulesi Cumhuriyet döneminde son onarımı yapıldıktan sonra ziyarete açılmıştır. Günümüzde binlerce kişinin ziyaret ettiği kule İstanbul'un simgelerinden biridir.

Galata Köprüsü: Karaköy'ü Tarihi Yarımada'ya bağlayan köprü semtin ve İstanbul'un simgelerindendir.

Kamondo Merdivenleri: Bankalar Caddesi üzerinde yer alır. Galata'da eski zamanlarda yaşamış Kamondo ailesinin yaptırmış olduğu merdivenlerdir. Halk arasında "aşk merdiveni" olarak da bilinir.

Kiliseler: Rum-Ortodoks, Ermeni, Latin-Katolik ve Bulgar kiliseleri semtin dört bir yanına yayılmıştır. Saint Michael Kilisesi, Santa Maria Kilisesi, Surp Sarkis Kilisesi, Saint Benoit Kilisesi ve manastırı, Galata Bulgar Kilisesi, Haghios Nikolas Türk Ortodoks Kilisesi, San Petro ve Paolo Kilisesi görülmesi kiliselerden bazılarıdır.

Sinagoglar: Neve Şalom Sinagogu, İtalyan Sinagogu, Yüksekkaldırım Aşkenaz Sinagogu, Tofre Begadim Sinagogu, Or Hodeş Sinagogu görebileceğiniz sinagoglardır.

Camiler: Yeraltı Camii, Sokullu Camii ve Arap Camii semtte görebileceğiniz tarihi camilerdir.

Okullar: Karaköyde birçok yabancı uyruklu tarihi okul bulunuyor. Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, İtalyan Lisesi, Karaköy Rum Lisesi ve Saint Benoit Fransız Lisesi bu okullardandır.

Müzeler: İstanbul'un en önemli modern sanat müzesi İstanbul Modern Sanat Müzesi Karaköy'de bulunur. Bunu yanı sıra Türkiye Yahudi Müzesi ile Osmanlı Bankası Müzesi de gezebileceğiniz müzelerdendir.

Bu tarihi yapıların yanı sıra Karaköy'ün tüm sokakları ve binaları köklü bir tarihin mirasçısıdır. Semtin sokaklarını gezebilir, meydandan içerilere doğru uzanan tarihi binaları görebilirsiniz.

Karaköy gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

-

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Perşembe günü halk günü. Tüm sergiler ücretsiz olarak gezilebiliyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Karaköy

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Karaköy Gezilecek Yerler

Toplam 11 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türk Yahudilerinin gelenekleri, kültürleri ve yaşam tarzları hakkında bilgi veren ve bu konuda Türkiye'de tek olan Türk Musevileri Müzesi, Beyoğlu-Karaköy'de bulunuyor.

Müzenin resmi ismi, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'dir. Müze 2001 yılında Naim Güleryüz'ün öncülüğünde kurulmuştur. Müzenin açılması için maddi desteği ise Kamhi ailesi vermiştir.

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nin bulunduğu bina daha önceleri Zülfaris Sinagogu'ydu. Çok eskiyen sinagog, restore edilerek müze binası olarak düzenlenmiştir.

Müze, Karaköy Meydanı'ndaki Perçemli Sokak'ta yer alıyor. Türk Musevileri Müzesi'nin ardından Osmanlı Bankası Müzesi'ni gezmek için de zaman ayırmanızı öneririz.

 • Tarihi Yerler
İstanbul Boğazı\'nda, Karaköy\'de 8000 metrekare alan üzerine kurulu olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, ülkemizin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesidir.

Projenin ilk adımları 1987 yılında düzenlenen ilk İstanbul Bienali ile atıldı. Aradan geçen 17 yıl ve yapılan girişimler sonunda T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük antreposu olarak inşa edilmiş olan bina müze için tahsis edildi. Bu antrepo binası tam donanımlı bir müzeye dönüştürüldü 2004 yılında ziyarete açıldı.

Günümüzde İstanbul Modern Sanat Müzesi, sürekli ve süreli sergi salonları, fotoğraf bölümü, video alanı, kütüphanesi, sineması, eğitim bölümü, yaz okulu, mağazası ve restoranıyla özellikle genç sanatseverler için bir cazibe merkezi.

Açıldığı günden bu yana birçok sergi ve etkinliğin düzenlendiği müze, modern sanat alanında yerli ve yabancı birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Müzeyi pazartesi günleri dışında salı-pazar günleri arası 10:00-18:00, perşembe günleri 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca perşembe günleri müzeye giriş ücretsiz olarak yapılıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 334 73 00
Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo 4, 34433 Karaköy - İSTANBUL
Web: http://www.istanbulmodern.org/

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türk deniz taşımacılığının geçmişinden bugüne değişimlerini ve gelişimlerini gözler önüne seren Denizcilik İşletmeleri Müzesi, Beyoğlu-Karaköy'de bulunmakta olup, Rıhtım Caddesi üzerindedir.

1995 yılında kurulan müzenin kayıtlardaki ismi Denizcilik İşletmeleri Tarih ve Sanat Merkezi'dir. Müzenin bulunduğu bina ise 1912-1914 yılları arasında yaptırılmış tarihi bir yapıdır.

Denizcilik İşletmeleri Müzesi'nde resimler, maketler, Atatürk'ün gemi hatıra defterine yazdığı el yazmaları, pusulalar, fenerler ve telgraflar sergilenmektedir.

Müze sadece Çarşamba ve Cuma günleri ziyarete açık olup, 10:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1800'lü yıllarda İtalya Kralı tarafından kurulan İtalyan Sinagogu, Beyoğlu-Karaköy'deki Şakir Ziya Paşa Yokuşu'nda bulunmaktadır.

İtalyan Sinagogu, 1931 yılında yıkılıp tekrar inşa edilmiştir. İkinci sinagog İtalyan Yahudi Cemaatinin öncülüğünde yapılmıştır. Sinagogun gotik mimarisi ve özellikle de mermer merdivenleri gerçekten görülmeye değer. Karaköy gezinizde İtalyan Sinagogu'nun dış mimarisiyle yetinmeyip, iç mekanını da mutlaka gezmelisiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Osmanlı döneminin önemli askerlerinden biri olan Kılıç Ali Paşa'nın yaptırdığı hamam günümüzde de işlevselliğini korumakta ve yüzyıllara meydan okuyan mimarisiyle göz doldurmaya devam etmektedir.

Kılıç Ali Paşa tarihte, Osmanlı Devleti'nin Kaptan-ı Derya'sı ve Akdeniz'e Osmanlı bayrağını dalgalandıran kişi olarak biliniyor. Tabii bu başarılı Osmanlı askeri esasında küçükken esir düşmüş ve Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yetiştirilmiştir.

İsmini banisinden alan Kılıç Ali Paşa Hamamı, Mimar Sinan Eserlerinden biridir. Hamam görkemli bir kubbeye sahip olup, mimarisi incelendiğinde zaten Koca Sinan'a ait olduğu kolayca anlaşılıyor. Hamamın yapılış tarihi 1578-1583 arasıdır.

Yakın bir tarihte restore edilen hamamda cafe, dinlenme alanı ve masaj odaları bulunmakta. Kılıç Ali Paşa Hamamı, Tophane Karaköy, Kemankeş Mahallesi'nde yer alıyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Yakın dönem mimari eserlerimiz arasındaki Karaköy Palas, 1910'lu yıllarda İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. Mimarı, Levanten Guilio Mongeri'dir.

Yakın tarihimizi, sahip olduğu mimariyle günümüze taşıyan Karaköy Palas, ilk inşa edileceği dönemlerde dört katlı olarak düşünülmüştür. Fakat üç ayrı kuruluş tarafından kullanılacağı göz önüne alınınca yapının tasarımı değişmiştir.

Karaköy Palas'ın hemen hemen tüm cephesinde bitki ve geometrik bezemeleri görülmektedir Levanten Guilio, Bizans dönemi mimarisini ve bezemelerini Karaköy Palas'a ince bir işçilikle yansıtmıştır. Kadıköy Palas, günümüze kadar birçok iş yerine ev sahipliği yapmıştır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Beyoğlu'nun tarihi yapılarından biridir Nusretiye Camii. Nusretiye Camii'nin yapıldığı yerde daha önce III. Selim'in yaptırmış olduğu Arabacılar Kışlası bulunmaktaydı. Firuzağa yangınında yanan kışlanın yerine daha sonra II. Mahmut tarafından cami yaptırılmıştır.

Mimarı Kriko Amira Balyan'dır. Nusretiye Camii 1823-1826 yılları arasında inşa edilmiştir. Beyoğlu'nun tarihi camileri arasındaki bu yapı, hem mimarisiyle hem de mimarisinin içine gizlenmiş küçük ayrıntılarıyla görülmeye değer… Beyoğlu gezinizde Nusretiye Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Aşkenazi Sinagogu, Piyale Paşa Camii, İstanbul'un ilk camisi özelliğini taşıyan Arap Camii ve Anglikan Kilisesi Beyoğlu'nun diğer tarihi ve dini alanları arasındadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un en görkemli yapılarından biri olan Aşkenazi Sinagogu, Beyoğlu- Banker Sokağı'nda bulunmaktadır.

Beyoğlu'nu ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Aşkenazi Sinagogu, 1900 yılında inşa edilmiştir. Avustralya kökenli Aşkenazlar tarafından yaptırılmıştır. Eskiden bu bölgede üç Aşkenaz sinagogu vardır ve bu yapı aralarındaki en büyük sinagog özelliğini taşımaktaydı.

İçindeki avizeler Viyana'dan getirilmiştir ve yine içindeki birçok levha Almanca'dır. Bir özelliği daha vardır Aşkenazi'nin. Bu tarz singoglar arasında kadınlar balkonu anlamına gelen Azara bölümüne sahiptir.

Beyoğlu-Karaköy gezinizde Aşkenazi Sinagogu'nun görkemine, iç ve dış mimarisine şahit olabilirsiniz. İstanbul'un ilk camisi olan Arap Camii'de bu bölgededir ve Arap Camii'ni de ziyaret edip, yolculuğunuza İstiklal Caddesi'ndeki diğer tarihi yapıları gezerek devam edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Yeraltı Camii, Beyoğlu'nun Karaköy semtinde Kemankeş Caddesi'nde bulunan Karantina Sokak'ta yer alıyor.

İstanbul'un tarihi semtleri arasındaki Beyoğlu'nun günümüze kadar getirdiği eserler arasındaki Yeraltı Camii'nin Tiberyos zamanında bir mabet olarak yapıldığı söylenilmektedir. Arap orduları İstanbul'u almak için 7 yıl boyunca savaşıp ve ölen askerleri bu mabete defnettiği bilinmektedir. Camide yatan bir sahabenin mezarı Türkler tarafından parmaklıklarla çevrilmiştir. Caminin dört kapısı vardır. Arka kapıya merdivenle inilmektedir.

Beyoğlu gezinizde Yeraltı Camii'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Tabii St. Antuan Kilisesi dahil olmak üzere İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi yapıları da ziyaretlerinize dahil edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1863 yılında Bank-ı Osmani-i Şahane adı altında kurulan Osmanlı Bankası, Beyoğlu-Karaköy'de bulunuyor.

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi bankası olarak kullanılmış, günümüzde ise müze işlevi görmektedir. İstanbul'un tarih kokan gezi alanları arasındaki Osmanlı Bankası Müzesi'ndeki eserler kronolojik sıraya göre düzenlenmiştir. Müzedeki belgeler Osmanlı'nın son dönemleri ve cumhuriyetin ilk yılları hakkında bilgi veriyor.

Bankanın muhasebe defterleri, müşteri dosyaları, banknotlar, dosyalar, hisse senetleri, fotoğraflar müzenin sergilenen eserleri arasındadır. Bu müzede her parça çok önemlidir çünkü tüm parçalar kendi dönemleriyle ilgili detaylı bilgi vermektedir.

Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy gezinize dahil olabilecek keyifli bir ziyaret noktası olabilir. Karaköy'deki; İstanbul Saint Pierre Kilisesi, Aşkenazi Sinagogu ve İstanbul Modern Sanat Müzesi de bölgedeki en çok ziyaret edilen yerler arasında.